Gerekli Malzemeler

C++ dilini kullanarak bir program yazmak ve onu çalıştırıp sonucunu görmek istiyorsak neler gerekir bir bakalım.

Temelde ihtiyacınız olan şey bir Metin Düzenleyi(Text Editor), ve bir Derleyicidir(Compiler). Metin dosyasına kodunuzu yazarsınız ve derleyici kullanarak onu çalıştırılabilir formata dönüştürürsünüz. Eğer metin dosyası içerisine yazmış olduğunuz kodda sözdizimsel hatalar var ise, derleyici size hata mesajı verip, kodunuzu çalıştırılabilir formata dönüştürmeyecektir.

Örnek Metin Düzenleyiciler


Notepad++ (C++ diline özel kod renklendirmesi yapmaktadır)
Emacs  (C++ diline özel kod renklendirmesi yapmaktadır)
Vim  (C++ diline özel kod renklendirmesi yapmaktadır)
Notepad
Wordpad

Örnek Metin Derleyiciler


Bloodshed Dev-C++
Borland C++
Cygwin (GNU C++)
MINGW – “Minimalist GNU for Windows”.
GNU CC source
Microsoft Visual C++ 2010 Express edition.

CodeBlocksLogoCode::Blocks IDE (Tümleşik Geliştirme Ortamı)


Normal şartlar altında yukarıda listelenen derleyicilerden birini bilgisayarınıza  kurduktan sonra, çeşitli komutlar yardımıyla, yazdığınız kodu çalıştırılabilir formata dönüştürebilirsiniz. Bunun nasıl yapılabileceğiyle  ilgili ayrıntılı bir bilgiyi başka bir yazımda sizlere sunacağım. Bu yazımızda bu işlemi kullanmak için kullanacağımız Code::Blocks adlı ücretsiz IDE  den biraz bahsedeyim. Code::Blocks, C veya C++ programlama dillerini kullanarak program kodları yazmanızı sağlayan bir geliştirme ortamıdır. Bu geliştirme ortamının size sunmuş olduğu metin editörü sayesinde yazmış olduğunuz komutlar renklendirilir, hizalanır, kod geliştirme süreciniz hızlanır, derleme işlemini yapmak için komutlar yazmak yerine tek tuşla programınızı çalıştırılabilir format haline getirebilirsiniz. Bu ortamın nasıl kurulacağı ve bu ortamda nasıl kod yazılacağıyla ilgili yazıyı buradaki yazımdan okuyabilirsiniz.

Temel Kavramlar

C++ : C Programlama diline yeni özellikler eklenerek oluşturulan, ve C dilinden çok daha güçlü ve etkili programlar yazmayı sağlayan programlama dilidir. “Si plas plas” olarak okunur. “++”  işareti,  bu dilde kullanılan değeri 1 arttırma operatörüne bir atıftır.

Programlama Dili:   Konuşma dillerinde de olduğu gibi, belli bir  grammeri, kendine has kelimeleri ve noktalama işaretleri kullanarak aklımızda şekillendirdiğimiz ifadeleri koda dökmemize yarayan iletişim aracı. İsmini daha önce duymuş olabileceğiniz bazı programlama dilleri Java, C, C++, C#, Pascal.

Program : Bir bilgisayar tarafından çalıştırıldığında, belli bir amacı gerçekleştiren komutlar listesidir. (Örnek:  BackTrack, Wine, Helix, FileZilla). Programlar herhangi bir programlama dili kullanılarak yazılabilir.

Derleyici:  C++ dilinde yazmış olduğunuz komutların bilgisayar tarafından çalıştırılabilmesi için ilk önce, programcılar arasında makina dili olarak bilinen, 1 ve 0 lardan oluşan dile, çevrilmesi gerekir. Bu çevirme işlemini yapan yazılım sistemine derleyici denir.