Blog’da yazı eklerken dikkat edilmesi gereken kurallar. ( Bu yazı güncellenebilir. )

Ekleme: 19.02.2013

1-Telif hakları:  Eğer yazı içeriğine görsel (resim,video vb.) ekleyecekseniz, kaynağına ve telif haklarına dikkat ediniz. Sanal ortamdan elde edeceğiniz herhangi bir görseli,  izinsiz olarak sayfanıza koymanız doğru değildir. Eğer farkında olmadan telif hakkı olan bir görseli sayfanıza koyarsanız hukuki yaptırımlarla  karşılaşabilirsiniz. Genelde “telif gerektirmeyen” (royalty free) olarak görülen görsellere de az miktar ücret istenebilmektedir.

İnternet üzerinde hizmet veren görsel içerik (stock markets) dükkanlarından “ücretsiz” olarak temin edilebilecek görsel öğelerde filigran (watermark) veya reklam (attribution) eklenebilir.

Ücretsiz ve kaliteli görsel indirme imkanı veren servisler:

Creative Commons Attributionhttp://pixelperfectdigital.com/  Lisans :  Creative Commons Attribution (Fotografları kullanabilirsiniz ama pixelperfectdigital.com sitesinden alındığını belirtmelisiniz ( credit pixelperfectdigital.com for the original creation )

.

.

.

.

.

16 adet ücretsiz fotograf sitesi

2- Alıntı yapmak: Yazılarınızda alıntı yapacaksanız mümkün olduğunca kaynak göstermeye dikkat etmelisiniz. Telif hakları kadar sıkı yaptırımı olmayabilir belki ama kaynağını göstererek yaptığınız alıntı ayrıca diğer yazara/yazarlara saygı gösterdiğiniz anlamına gelir. Alıntı yapma kuralları ile ilgili google araması için tıklayınız.

—   Yalova Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 2013   —

2 thoughts on “Kurallar

  1. Bu konuda hükümette biraz duyarlı davranıp 4 senedir mecliste tuttuğu telif hakları yasa tasarısını biran önce meclisten geçirmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>