İnsan Ne zaman özgürdür?

ozgurluk

Felsefi düşünceler tarihi  boyunca, özgürlük problemi bir çok düşünürün ilgilendiği bir konu olmakla  beraber, çağın bilgi düzeyi ile bağlantılı olarak gittikçe daha anlaşılır ve  detaylı bir zemin üzerinde incelenmeye başlanmıştır.

Kendinizi ne zaman özgür hissedersiniz biliyor musunuz? Hayatınızın kendi içsel kontrolünüz altında olduğuna inandığınızda. Yani kendinize inandığınızda. Yani gücünüzü kendinizden aldığınızda. Yani etrafınızdaki “control freak” olarak adlandırdığımız kişilerin hayatınıza etkisini minimize ettiğinizde; kendi bildiğinizi okuma cesareti gösterebildiğinizde, öğrenmeye devam ettiğinizde; kendinizi geliştirmek için çabanız olduğunda; mükemmel olmadığınızı kabul ettiğinizde; mükemmel olmanızı emreden ortamlardan etkilenmediğinizde. Yani gücünüzü kendinizden aldığınızda.

Kant için özgürlük bir determinasyondur. Fakat nedensel bir  determinasyon  değildir. Eğer bir determinasyon olarak görülecekse, o zaman özgürlük istemenin  bir nedenselliğidir. Yani özgürlük Kant’a göre pratik aklın bir olayıdır. Kant’ın özgürlük kavramı onun bilgi teorisi görüşüne dayanır. Kant için insan  dual bir varlıktır. İnsan bir yanı ile doğa varlığı iken bir yanı ile akıl varlığıdır. Doğa varlığı olarak insan, doğa yasalarının determinasyonuna bağlı  iken, akıl varlığı olarak insan özgürdür. Kant için özgürlük pratik aklın olayıdır. Kant’a göre özgürlük bir ide’dir: İnsan aklının ürettiği bir fikirdir

Çalıştığınız ortamdan memnun değilseniz, her gün işe bir gün öncesinden daha huzursuz ve mutsuz gidiyorsanız, hayatınızın kontrolünü yavaş yavaş yitiriyor olabilirsiniz.

Continue reading

Posted in Genel | Leave a comment

Hayata Yeni Başlamak

Yalova Üniversitesi Akademik Blog Sitesi servisine hoşgeldiniz.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bugün eskisinden daha zenginim, diyor Wilkins, para ve malla değil duygularımla daha zenginim. Anladım ki, sizi etkileyen şeyleri değiştirmeyi her zaman başaramazsınız. Ama onlaron sizin üzerinizdeki etkisini değiştirebilirsiniz. Bunu başardıgınız anda gerçek zenginliği ve mutlulugu yakalamışsınız demektir.

 

Birlik Bilinci enerjisini alarak “İlahi Olan” ile yakın ve kişisel bir ilişki geliştirecek ve bunu sevdiklerinizle paylaşmayı öğreneceksiniz.

 

• Ailenizle, çocuklarınızla, eşinizle ilişkilerinizi düzeltmek üzere derin bir süreçten geçeceksiniz, ayrıca çocukluk deneyimlerinizden kaynaklanan negatif kalıpları farkına varıp ortadan kaldıracaksınız,

 

• Ruhsal gelişimiz adına içsel bir yolculuğa çıkacak, paylaşacağımız başarı ve mutluluk formüllerini hayata daha kolay geçireceksiniz.

 

• Köklü duygusal yüklerinizi tespit edip onlardan özgürleştikten sonra “İlahi olan” ile deneyiminizi derinleştireceksiniz.

Richard Wilkins Ingiltere’de piyasaya çikan “Mental Tonic” (Zihin Açıcı) adlı kitabında yaşam felsefesinden süzdüğü ilkeleri sıralıyor. İşte onlardan birkaçı:

Continue reading

Posted in Genel | 1 Comment